NRC 2017: round 2 team lists

Queensland Country v Brisbane City,
Saturday 1pm AEST, Noosa Dolphins Rugby Club, Noosa

Queensland Country
1. Sef Fa’agase – Reds/University of Queensland, Beaudesert
2. Alex Mafi – Reds/Bond University, Mt. Isa
3. Taniela Tupou – Reds/Brothers
4. Izack Rodda (VC) – Reds/Easts
5. Harry Hockings – University of Queensland, Bowen
6. Angus Scott-Young – University of Queensland
7. Liam Wright – Easts
8. Caleb Timu – Reds/Souths
9. James Tuttle – Reds/GPS
10. Hamish Stewart – Reds/Bond University, Toowoomba
11. Eto Nabuli – Reds/GPS
12. Duncan Paia’aua (C) – Reds/Norths, Rockhampton
13. Chris Feauai-Sautia – Reds/Souths
14. Izaia Perese – Reds/Easts
15. Patrick James – Brothers
Reserves
16. Alex Casey – Souths
17. Richie Asiata – Easts
18. Fred Burke – GPS
19. Angus Blyth* – Bond University, Gold Coast
20. Tai Ford* – Bond University, Gold Coast
21. Tate McDermott* – University of Queensland, Sunshine Coast
22. Teti Tela – Souths
23. Jock Campbell* – University of Queensland, Gold Coast

Brisbane City
1. Laione Mulikhaamea – GPS
2. Andrew Ready (C) – Reds/Easts
3. Sam Talakai – Reds/Brothers
4. Dan Gorman – GPS
5. Lukhan Tui – Reds/Souths
6. Radike Samo – GPS (Brisbane City debut)
7. Michael Gunn – Reds/Easts
8. Reece Hewat – Reds/Norths
9. Moses Sorovi – Reds/University of Queensland
10. Alex Horan – University of Queensland (Brisbane City debut)
11. Ed Fidow – Wests
12. AJ Alatimu – GPS
13. Maaloga Konelio – GPS
14. Chris Kuridrani – Reds/GPS
15. Jayden Ngamanu – Reds/Souths
Reserves
16. Maile Ngauamo – Souths (Potential Brisbane City debut)
17. Markus Vanzati – Reds/Souths
18. Feao Fotuaika – Sunnybank
19. Michael Richards – GPS
20. Adam Korczyk – Reds/University of Queensland
21. Pat Morrey – University of Queensland
22. Issak Fines-Leleiwasa – Sunnybank
23. Henry Taefu – Reds/Sunnybank


Melbourne Rising v Fijian Drua,
Saturday 3pm AEST, Harlequin Oval, Melbourne

Melbourne Rising
1. Rory O’Connor
2. James Hanson
3. Toby Smith
4. Steve Cummins
5. Emmanuel Latu-Meafou
6. Ikapote Tupai
7. Mahe Vailanu
8. Sione Taufa
9. Nic Stirzaker
10. Jack McGregor
11. Semisi Tupou
12. Sione Tuipulotu
13. Hunter Paisami
14. Kitione Ratu
15. Jack Maddocks
Reserves
16. Siliva Siliva
17. Tom Moloney
18. Fereti Sa’aga
19. Esei Haangana
20. Lloyd Johansson
21. Harrison Goddard
22. Simei Kolio
23. Angelo Leaupepe

Fijian Drua
1. Veitayaki, Joeli
2. Nauma, Ratunaisa
3. Tawake, Kalivati
4. Naulago, Peni
5. Tauyavuca, Apisai
6. Saqiwa, Samu
7. Voka, Mosese
8. Raidre, Peni
9. Lomani, Frank
10. Nacabe, Peceli
11. Daveta, Apete
12. Vasitere, Eroni
13. Tovilevu, Ifereimi
14. Sau, Eroni
15. Stewart, John
Reserves
16. Naganilau Bolawaqatabu, Ratu
17. OseaMawi, Eroni
18. Ducivaki, Mosese
19. Nadruku, Sakiusa
20. Seru, Filimoni
21. Cavuilati, Seru
22. Douglas, Kini
23. Reece, Cyril

Canberra Vikings v Perth Spirit,
Sunday 1pm AEST, Viking Park, Canberra

Canberra Vikings
1. Harry Lloyd
2. Robbie Abel
3. Les Leuluailii-Makin
4. Blake Enever
5. Sam Carter
6. Ben Hyne
7. Tom Cusack (C)
8. Rob Valetini
9. Pedro Rolando
10. Wharenui Hawera
11. Ben Johnston
12. James Dargaville
13. Andrew Robinson
14. Andrew Muirhead
15. Tom Banks
Reserves
16. Folau Faingaa
17. Faalelei Sione
18. Joel Penders
19. Angus Allen
20. Lolo Fakaosilea
21. Ryan Lonergan
22. Liam Moseley
23. Len Ikitau

Perth Spirit
1. Pek Cowan (Wests Scarborough)
2. Anaru Rangi (Nedlands) (VC)
3. Baxter King (Wests Scarborough)
4. Richard Arnold (Nedlands)
5. Matt Philip
6. Onehunga Havili (Palmyra)
7. Kane Koteka (Wests Scarborough)
8. Isireli Naisarani
9. Michael Ruru (Nedlands)
10. Jono Lance (Associates)
11. Chance Peni (Palmyra)
12. Sheldon Tarawa (Joondalup)
13. Marcel Brache (Perth Bayswater)
14. James Verity-Amm (Nedlands)
15. Brendan Owen (Associates)
Reserves
16. Sama Malolo (Wests Scarborough)
17. Mees Erasmus (Palmyra)
18. Beau King (Kalamunda)
19. Ben Grant (Cottesloe)
20. Tevin Ferris (Nedlands)
21. Michael McDonald (Palmyra)
22. Ian Prior (Nedlands)
23. Clay Uyen (UWA)

Sydney Rays v Greater Sydney Rams,
Sunday 3pm AEST, Macquarie University, Sydney

Sydney Rays
1. Sio Tatola
2. Damien Fitzpatrick (C)
3. David Lolohea
4. Angus Ryan
5. Dave McDuling
6. Conor Vest
7. Tom Connor
8. Hugh Sinclair
9. Nick Duffy
10. Sam Lane
11. Latu Latunipulu
12. Rohan Saifoloi
13. Apo Latunipulu
14. Paula Belekana
15. Josh Turner
Reserves
16. James Hilterbrand
17. Richie Vaihu
18. Sonny Satuala
19. Alex Perez
20. Bruce Kaino
21. Jack Grant
22. Angus Sinclair
23. Harry Burey

Greater Sydney Rams
1. Jed Gillespie
2. Hugh Roach
3. Rob Lagudi
4. Adrian Hall
5. Albert Tuisue
6. Kotoni Ale
7. David Hickey
8. Jed Holloway (C)
9. Matt Gonzalez
10. Mack Mason
11. Taqele Naiyaravoro
12. Kevin Fuavao
13. Denis Pili-Gaitau
14. John Grant
15. Stu Dunbar
Reserves
16. Andrew Tuala
17. Mokani Fuavao
18. Conor Young
19. Fergus Lee-Warner
20. Tevita Piukala
21. Daniel Calavassy
22. Jai Ayoub
23. Ben Cotton

 

IMAGE CLAY CROSS /SPORTSPICS