Australian Schoolboys to Wallabies: Graduation List 1969-2017

1969: Gregory Cornelsen, Russell Fairfax, Steve Finnane, James Hindmarsh

1973-74: Thomas Barker, Philip Crowe, Michael Mathers, William Ross, Kenneth Wright


1974 :Thomas Barker, William Ross

1975: Bruce Malouf, Chris Roche, Paul Southwell, Steven Williams

1976: Brendon Moon, Simon Poidevin, Chris Roche, Steven Williams

1977-78: Tony D’Arcy, Gary Ella, Glen Ella, Mark Ella, Michael Hawker, Anthony Melrose, Shane Nightingale, Michael O’Connor, Dominic Vaughan, Chris Roche

1978: Nigel Holt, Michael O’Connor

1979: Michael Cook, Damien Frawley

1980: Greg Burrow, Damien Frawley, Tom Lawton, Cameron Lillicrap, Michael Murray, David Knox, Brett Papworth, Steven Tuynman

1981-82: Matthew Burke, David Knox, Tim Kava, Cameron Lillicrap, Michael Lynagh, Brett Papworth, Ian Williams, Steven Tuynman, Brad Burke, Mark Hartill, Ewen McKenzie*

1982: Julian Gardner, Mark Hartill, Ian Williams, Anthony Herbert, Tim Gavin

1983: Brian Smith, Anthony Herbert

1984: Ricky Stuart, Andrew Blades, Anthony Dempsey

1985-86 Ricky Stuart, Richard Tombs, Scott Gourley, David Dix, David Wilson, Sam Scott-young, Paul Kahl, Matthew Ryan, Michael Foley

1986: Mark Bell, Andrew Cairns, Scott Gourley, Matthew Pini

1987: Tim Horan, Darren Junee, Jason Little, Michael Brial, Brett Johnstone, John Welborn*

1988: Adam Magro, Garrick Morgan, Michael Brial, Matt O’Connor, Rod Kafer

1989: Tim Kelaher, Barry Lea, Marco Caputo, Glenn Panoho

1990-91: Peter Jorgensen, Matthew Burke, Fili Finau, Scott Bowen, Rod Moore, Troy Jaques

1992: Joe Roff, James Holbeck, Graeme Bond, Nicholas Stiles

1993: Joe Roff, Ben Tune, Thomas Bowman, Mathew Rogers

1994-95: Mark Bartholomeusz, Tpm Bowman, Manuel Edmonds, Elton Flatley, Sean Hardman, Jason Jones-Hughes

1995: Manuel Edmonds, Elton Flatley, Scott Staniforth, Nathan Sharpe

1996: Ryan Cross, Matthew Dunning, Phil Waugh

1997: Alister Campbell, Ryan Cross, Adam Freier, Julian Huxley, Steve Kefu, David Lyons, George Smith, Phil Waugh

1998: Huia Edmonds, Daniel Heenan, David Lyons, Anthony Mathison, George Smith

1999: Mark Gerrard, Daniel Heenan, Matthew Henjak, Guy Shepherdson, Morgan Turunui

2000: Rocky Elsom, Mark Gerrard, Matt Giteau, Peter Hynes, Lachlan Mackay, Morgan Turunui, Josh Valentine

2001: Rodney Blake, Richard Brown, Mitchell Chapman, Hugh McMeniman, Drew Mitchell, Tyrone Smith, Josh Valentine

2002: Digby loane, Lloyd Johansson, Dean Mumm, Tatafu Polota-Nau, Benn Robinson, Ben Mowen

2003: David Dennis, Anthony Faingaa, Saia Faingaa, Digby Joane, Lloyd Johansson, Tatafu Polota- Nau, Laurie Weeks, Pekahou Cowan, Christian Llealifano, Beau Robinson, Ben Lucas

2005: Kurtley Beale, Quade Cooper, Ben Daley, Will Genia, Ben Lucas, Patrick McCabe, Patrick McCutcheon, Ben McCalman, David Pocock, Lachlan Turner, Christian Leali’ifano, Peter Betham, James Hanson

2006: Kurtley Beale, Quade Cooper, Rod Davies, Rob Horne, Ben McCalman, Rob Simmons, Peter Betham, Paddy Ryan, Albert Anae, Jesse Mogg, Dan Palmer, Ben Tapuai, Nathan Charles

2007: Rob Horne, Luke Morahan, James O’Connor, James Slipper, Matt Toomua, Ben Tapuai, Joe Tomane, Dane Haylett-Petty

2008: Michael Hooper, Dom Shipperley, Luke Jones

2009: Liam Gill, Scott Sio, Chris Feauai-Sautia, Luke Jones, Kyle Godwin

2010: Chris Feauai-Sautia

2011: Sean McMahon, Richard Hardwick

2012: Jack Dempsey, Tom Robertson

2013: Ned Hanigan, Andrew Kellaway

*Division II representative