NRC 2017: Round three team lists

It’s a another weekend of great action in the NRC. Here are the teams for the weekend’s four games.

SATURDAY SEPTEMBER 16

NSW COUNTRY EAGLES V FIJIAN DRUA
 Lawaqa Park, Sigatoka, Fiji, 1pm

FIJIAN DRUA
1. Joeli Veitayaki
2. Ratunaisa Navuma
3. Kalivati Tawake
4. Sakiusa Nadruku
5. Samu Saqiwa
6. Filimoni Seru
7. Mosese Voka (C)
8. Peni Raidre
9. Frank Lomani
10. Peceli Nacebe
11. Apete Daveta
12. Eroni Vasiteri (VC)
13. Iferemi Tovilevu
14. Eroni Sau
15. Apisalome Waqatabu
RESERVES
16.Mosese Gavidi
17.Eroni Mawi
18.Samu Newa
19.Mataiasi Ucutabua
20.Vasikali Mudu
21.Seru Cavuilati
22.Kini Douglas
23.Meli Nakaraw

NSW COUNTRY EAGLES
1. Paddy Ryan
2. Brandon Paenga-Amosa
3. Samuel Needs
4. Lachlan Swinton
5. Thomas Staniforth
6. Nicholas Kellaway
7. Maclean Jones
8. Sam Ward
9. Jake Gordon
10. Tayler Adams
11. Alex Gibbon
12. Thomas Hill
13. Sebastian Wileman
14. Andrew Kellaway
15. Alex Newsome
RESERVES
16. Connal McInerney
17. Matt Gibbon
18. Harry Johnson-Holmes
19. Jock Armstrong
20. Pat McCutcheon
21. Rohan O’Regan
22. Mitchell Short
23. Henry Clunies-Ross

 

SYDNEY RAYS V MELBOURNE RISING
Pittwater Rugby Park at 3pm

SYDNEY RAYS
1. Sio Tatola
2. Damien Fitzpatrick (c)
3. David Lolohea
4. Angus Ryan
5. Dave McDuling
6. Connor Vest
7. Tom Connor
8. Hugh Sinclair
9. Jack Grant
10. Sam Lane
11. Latu Latunipulu
12.Rohan Saifoloi
13. Apo Latunipulu
14. Paula Balekana
15. Harry Burey
RESERVES
16. James Hilterbrand
17. Alain Miriallakis
18. Sonny Satuala
19. Alex Perez
20. James Brown
21. Nick Duffy
22. Angus Sinclair
23. Stephan van der Walt

MELBOURNE RISING
1. Rory O’Connor
2. Siliva Siliva
3. Toby Smith
4. Steven Cummins (c)
5. Emmanuel Latu-Meafou
6. Jason Havea
7. Ikapote Tupai
8. Simei Kolio
9. Nic Stirzaker
10. Jack McGregor
11. Semisi Tupou
12. Sione Tuipulotu
13. Hunter Paisami
14. Kitiona Ratu
15. Jack Maddocks
RESERVES
16. Mahe Vailanu
17. Tom Moloney
18. Fereti Sa’aga
19. Esei Haangana
20. Lloyd Johansson
21. Harrison Goddard
22. Sakaria Noa
23. Henry Hutchison

SUNDAY SEPTEMBER 17

BRISBANE CITY V CANBERRA VIKINGS
Ballymore, Brisbane 1pm

BRISBANE CITY
1. Tonga Ma’afu – Norths (Brisbane City run-on debut)
2. Andrew Ready (C) – Reds/Easts
3. Sam Talakai – Reds/Brothers
4. Lukhan Tui – Reds/Souths
5. Kane Douglas – Reds/Norths
6. Pat Morrey – University of Queensland
7. Michael Gunn – Reds/Easts
8. Michael Richards – GPS (Brisbane City run-on debut)
9. Moses Sorovi – Reds/University of Queensland
10. Quade Cooper – Reds/Souths
11. Ed Fidow – Wests
12. AJ Alatimu – GPS
13. Chris Kuridrani – Reds/GPS
14. Dylan Riley – Bond University (NRC debut)
15. Jayden Ngamanu – Reds/Souths
RESERVES
16. Maile Ngauamo – Souths
17. Markus Vanzati – Reds/Souths
18. Feao Fotuaika – Sunnybank
19. Jeremiah Lynch – Wests
20. Reece Hewat – Reds/Norths
21. Issak Fines-Leleiwasa – Sunnybank
22. Alex Horan – University of Queensland
23. Junior Laloifi – Sunnybank

CANBERRA VIKINGS
TO COME

PERTH SPIRIT V GREATER SYDNEY RAMS
McGillivray Oval, Perth 3pm

PERTH SPIRIT
1. Pek Cowan (Wests Scarborough)
2. Anaru Rangi (Nedlands)
3. Shambeckler Vui (Wanneroo)
4. Richie Arnold (Nedlands)
5. Matt Philip
6. Onehunga Havili (Palmyra)
7. Kane Koteka (Wests Scarborough)
8. Isi Nasirani (Nedlands)
9. Michael Ruru (Nedlands)
10. Jono Lance (Associates)
11. James Verity-Amm (Nedlands)
12. Bill Meakes
13. Curtis Rona (Palmyra)
14. Marcel Brache (Perth Bayswater)
15. Peter Grant (Cottesloe)

RESERVES
16. Sama Malolo (Wests Scarborough)
17. Mees Erasmus (Palmyra)
18. Baxter King (Wests Scarborough)
19. Matt O’Brien* (Wests Scarborough)
20. Tevin Ferris (Nedlands)
21. Ian Prior (Nedlands)
22. Sheldon Tarawa (Joondalup)
23. Clay Uyen* (UWA)

GREATER SYDNEY RAMS
1. Jed Gilllespie
2. Hugh Roach
3. Robert Lagudi
4. Sam Thomson
5. Albert Tuisue
6. Ale Kotoni
7. David Hickey
8. Jed Holloway
9. Dion Spice
10. Mack Mason
11. Taqele Naiyaravoro
12. Kevin Fauvao
13. Dennis Pili-Gaitau
14. John Grant
15. Liam Windon

RESERVES
16. Andrew Tuala
17. Mokani Fauvao
18. Conor Young
19. Fergus Lee-Warner
20. Tevita Piukala
21. Daniel Calavassy
22. Jai Ayoub
23. Ben Cotton