Shute Shield: Round 3 Team Lists

A four day weekend and five cracking games of Shute Shield rugby. Does it get much better?

The round starts on Friday when the Students host a resurgent Warringah side. Then on Saturday Souths host Randwick, Manly take on Easts, Gordon play Western Sydney and Eastwood meet Norths.


There’s something to watch in all five matches but before that, find out who has been named in your side to play in round three.

Sydney University v Warringah

Sydney University (1-15)

Matt Sandell, Tom Horton, Wayne Borsak, Lachie Swinton, Jack Sherratt, Nick Champion de Crespigny, Rory Suttor, Mitch Whiteley, Banjo Travers, Stu Dunbar, Harry Potter, Will McDonnell, Guy Porter, James Armstrong, James Kane.

Warringah (1-15)

Faavae Sila, Rob Kelly, Baxter King, Sam Thompson, Matt Foulds, Max Girdler, Jack Hayson, Sam Ward, Josh Holmes, Hamish Angus, Esera Chee-Kam, Ben Marr, Charlie Tupou, Tyson Davis, Liam Windon.

Southern Districts v Randwick 

Southern Districts (1-15)

James Wayland, Blake Schoupp, Shambeckler Vui, Jake Douglas, Angus Ryan, James Hasson, Jake Kay, Marcus Carbone, DeWet Roos, Bayley Kuenzle, Apaola TeaLama, Apo Latunipulu, Denny Godinet, Will Thomas, Christian Kagiassis. 

Randwick (1-15)

George Hendry, David Vea, Cam Betham, Tom Nowlan, Nathan Den Hoedt, Kyle Harris, Jack Johnson, Christian Poidevin, Mitchell Short, Will Harrison, James Ramm, Nick Wilkinson, Tom Molloy, Sean Conner, Ben Donaldson.

Manly v Eastern Suburbs

Manly (1-15)

Conor Davidson, James Hilterbrand, Mokani Fuavao, Adrian Hall, Alex Humfrey, Harry Bergelin, Kotoni Ale, Luke Crocker, Tim Donlan, Beaudein Waaka, Hutana Coffin, Ben Cotton, Michael Adams, Alex Northam, James Ohmsen.

Eastern Suburbs (1-15)

Cody Walker/Callum King, Lindsey Stevens, Archie Hall, Ryan McCauley/Nathan Brennan, BJ Edwards, Sam Callow, Charlie Gamble, Sam Shires, Jack Grant, Mack Mason/Cohan Guerra, Dan Donato, Ned Yeomans, James Field, Sam Fogarty, Archie King.

Gordon v Western Sydney

Gordon (1-15)

Harry Rorke, Mahe Vailanu, Nick Fraser/Charlie Abel, Brendan Mitchell, Cameron Holt, Jack Maguire, James Lough, Jordy Goddard, Jacob Abel, Sean Kearns, Mike Molloy, Mark Koteczky, Tautalatasi Tasi, Kim Bateman, Jaline Graham.

Western Sydney (1-15)

Nick Blacklock, JP Sauni, Kalafi Pongi, Tuitakau Kioa, Sev Domoni, Riley Jacobson, Adrian Musico, Tala Moli, Joey Faoagali, Daniel Tully, Levi Tofa, Paul Simona, John Folau, Taliliki Nadredre, Micheal Zakhia.

Eastwood v Northern Suburbs

Eastwood (1-15)

Dean Doumbos, Ed Craig, Rob Lagudi, James Neale, Manasa Rokosuka, Jacob Bamford, Tevita Piukala, Rhys Allen, Mick Snowden, Tayler Adams, Kiti Ratu, Nox Muliufi, Pama Fou, Fabian Goodall, Afa Pakalani.

Northern Suburbs (1-15)

Lawrence Hunting, Sam Kitchen, Pone Fa’amausili, Hamish Sinclair, Connor Vest, George Murrin , Gary Bautz, Hugh Sinclair, Josh Noonan, Angus Sinclair, John Porch, Harry Burey, Devon Stoltz, Nathan Russell, Jack Lindsay.

Photo: Karen Watson



error: Content is protected !!