Australian Schools & Barbarians sides announced for opening Tests

The Australian Schoolboys side to face New Zealand Schools and Tonga Schools in International fixtures at the home of Queensland Rugby, Ballymore in October has been cut down to 23 players.

The Australian Schools Barbarians will also meet the International visitors ahead of the Australian Schoolboys tour to the UK and Ireland later in the year.


“New Zealand Schools and Tonga Schools present two very different styles of Rugby so it’s a very good test for these players so early on in their Rugby careers,” Australian Schools coach Andrew Moloney said.

“To be able to play for country on home soil is a great privilege and one that we are not taking lightly, and the team is looking forward to playing at Ballymore.”

On Saturday 6 October there will be a festival of Rugby at Ballymore with the Junior Gold Cup Final (U15s) to start the day, followed by the Junior Rugby Championship Final (U16s), leading into the Schools Fixtures.

2018 Australia Schools Fixtures 

October 1, St Joseph’s, Gregory Terrace  

Australian Schools Barbarians v New Zealand, 2pm

Australia Schools v Tonga Schools, 4pm

Saturday October 6, Ballymore 

Australian Schools Barbarians v Tonga, 3.30pm

Australian Schools v New Zealand Schools, 5pm

2018 Australian Schools 

Daniel Ala, NSW II, St Augustine’s College

Angus Bell, NSW I, Newington College

Angus Bell, NSW II, St Ignatius College

John Connolly, NSW I, The Kings School

Apinesa Driti, ACT, Gungahlin College

Donny Freeman, NSW I, Kinross Wolaroi School

Carter Gordon, QLD I, Brisbane Boys College

Will Harris NSW I, The Scots College

Zane Hogan, ACT, St Edmund’s College

Lachlan Ilias, NSW I, Trinity Grammar School

Spencer Jeans, QLD I, The Southport School

Brendan Jimenez, ACT, St Edmund’s College

Tyrell Kopua, QLD I, The Southport School

Thomas Lambert, NSW I, Trinity Grammar School

Luca Moretti, NSW I, Waverly College

Reesjan Pasitoa, NSW I, St Joseph’s College, Nudgee

Billy Pollard, NSW I, Barker College

Luke Reimer, NSW I, Barker College

Seb Strang, NSW I, The Scot’s College

Bailey Tautau, QLD I, St Joseph’s College, Nudgee

Tom van der Schyff, QLD I, The Southport School

Joey Walton, NSW I, Wadalba High School

Jeremy Williams, NSW I, The Scot’s College

2018 Australian Schools Barbarians 

Lachlan Albert, NSW I, St Ignatius College

Jangala Bennett, QLD I, St Joseph’s College, Nudgee

Vincent Creagh, NSW II, St Joseph’s College

Zac Crothers, QLD II, Anglican Church Grammar School

John Downes, QLD I, Marist College, Ashgrove

Lachlan Dring, NSW II, Barker College

Matthew Dutallis, NSW I, St Ignatius College

Tane Edmed, NSW I, Trinity Grammar School

Fred Fewtrell, QLD I, Anglican Church Grammar School

Haloti Fonua, VIC, Victoria University SC

Harry Fox, QLD II, Padua College

Aiden Kelso, NSW II, Kinross Wolaroi

Matt Minogue, NSW II, The Kings School

Zane Nongorr, QLD I, The Southport School

Zachery Perrin, ACT, Daramalan College

Will Roach, QLD I, St Joseph’s College, Gregory Terrace

David Tejcek, NSW II, Barker College

Fred Tricks, NSW I, The Scots College

Harry Vella, QLD I, St Joseph’s College, Nudgee

Dennis Waight, QLD I, Brisbane Grammar School

Brett Wellington, CS, The Scot’s College

Jack Winchester, NSW II, Bishop Druitt College, Coffs Harbour

*One additional member to be named in the Australian School’s Barbarians squad